Dom Natura Obieg wody w przyrodzie

Obieg wody w przyrodzie

przez Wiktoria Zawadzka

Reklama

Powierzchnia Ziemi jest w 71% pokryta wodą. Łączna powierzchnia oceanów, mórz, lodu i innych zbiorników wodnych wynosi około 361 mln km2. Woda jest uważana za najważniejszą substancję dla wszystkich żywych organizmów na naszej planecie. Ponadto jest w ciągłym ruchu, który nazywa się cyklem wody w przyrodzie.

Reklama

Co to jest obieg wody w przyrodzie?
Obieg wody w przyrodzie (również obieg wilgoci lub cykl hydrologiczny) to proces przemieszczania się wody w biosferze Ziemi, który zachodzi cyklicznie. Obejmuje przejście ze stanu ciekłego do parowego, przenoszenie pary przez prądy powietrzne, kondensację, opady i transport wody.

Prosty schemat obiegu wody

Chociaż proces parowania zachodzi zarówno na lądzie, jak i na powierzchni zbiorników wodnych, duży udział ma ocean Światowy. Ze względu na obrót wilgocią wszystkie składniki wodnej powłoki ziemi hydrosfery są ze sobą połączone.

Historia odkrycia
W Indiach i Chinach istniały pewne wyobrażenia o tym, że w przyrodzie występuje obieg wody. Tutaj ludzie odkryli pewien związek między odpływami rzek a opadami.

Ciekawostka: Indie i Chiny jako pierwsze zaczęły używać mierników deszczu-specjalnych przyrządów do pomiaru opadów.

W innych krajach i obszarach związek ten nie był oczywisty. Na przykład w starożytnym Egipcie źródłem wody był Nil. Jednak został wypełniony przez deszcze, które spadły w górnym biegu rzeki. To samo dotyczy rzek takich jak Eufrat i Tygrys, które żywiły się stopionymi wodami i opadami opadającymi w górach.

Może Ci się spodobać