Z każdym rokiem problem czystej wody pitnej staje się coraz bardziej dotkliwy. Dlatego na całym świecie trwają poszukiwania alternatywnych źródeł i sposobów ich uzyskania. Na przykład niekończące się opady atmosferyczne lub wielometrowe masywy lodu. Pozostaje tylko dowiedzieć się, która woda jest czystsza. W tym celu należy wyjaśnić procesy jej powstawania.
Reklama
Jak powstaje woda deszczowa?
Znaczną część powierzchni naszej planety zajmuje woda-71,9%. Obejmuje to nie tylko wody powierzchniowe, oceany, ale także lodowce. Ciepło słoneczne oddziałuje na te obiekty, woda odparowuje i ucieka do atmosfery. Zimne powietrze wchodzi w kontakt z ciepłym-w ten sposób powstają chmury deszczowe.
Składają się z schłodzonych kropelek i kryształków lodu. Kiedy cała ta masa się gromadzi, kryształy zaczynają się ze sobą łączyć, a chmura stopniowo opada w dół, gdzie kry topnieją i zamieniają się w deszcz. Opada na ziemię, a następnie spływa do różnych zbiorników wodnych, oceanów i wód gruntowych.
Obieg wody w przyrodzie
Woda w chmurze deszczowej jest czysta, ponieważ powstaje w wyniku parowania. Ma niską zawartość minerałów. Jest jednak również dobrym rozpuszczalnikiem, zdolnym do wchłaniania wielu substancji, w tym szkodliwych. Dlatego woda, przechodząc od chmury do powierzchni Ziemi, wchłania różne substancje. Ale tutaj wszystko zależy od regionu, w którym występują opady, poziomu jego ekologii. Na przykład w dużych miastach woda deszczowa jest bardzo zanieczyszczona i niebezpieczna.
Ciekawostka: po deszczu zwykle łatwiej jest oddychać. Wynika to z faktu, że podczas opadów woda zbiera różne substancje, oczyszczając w ten sposób powietrze.
Jak powstaje woda lodowcowa?
Góry lodowe i lodowce, zwłaszcza te na dużych wysokościach, powstały wiele lat temu. Wzrost lodowców odbywa się z powodu wilgoci atmosferycznej, która spada na nie. Ale spada w postaci kryształów-śniegu. Struktura tych kryształów jest zbudowana w taki sposób, że praktycznie żadne cząsteczki innej substancji nie przyłączają się do nich.